Ostatnia weryfikacja tekstu: 16.09.2011

Instalacja

Czy Linux jest darmowy?

Nie. Choć większość dystrybucji rzeczywiście dostępna jest bez opłaty, banalne stwierdzenie że Linux "jest darmowy" to lapsus. Nie zamierzam się tu specjalnie rozdrabniać. Uważam, że skoro zainstalujesz ponad 1000 programów na licencji GPL, to wypadałoby ją przeczytać. Warto, w wolnej chwili oczywiście. Tu znajduje się nieoficjalne polskie tłumaczenie, a tu FAQ na temat GPL (dotyczy wersji 2).

Jednocześnie polecam wrzucić onet, gdzie pojawiają się nagłówki typu "Linux już nie darmowy", do kategorii stron pudelkowo-kozaczkowych. Od prawie zawsze Linux dostępny jest na GPL tak samo, jak miażdżąca większość programów. Licencja GPL pozwala na odpłatną dystrybucję oprogramowania, ale źródła muszą zostać udostępnione. Dlatego istnieje płatny RedHat Enterprise Linux oraz tworzony przez innych ludzi darmowy odpowiednik – CentOS.

Zmiana licencji także nie wchodzi w grę z powodu wielości współautorów i możliwości użycia ostatniej wersji udostępnionej na GPL do stworzenia równoległego projektu dostępnego nieodpłatnie.

Redaktorów serwisów technicznych na ogólnopolskich portalach zachęcam do douczenia się. Przez was musiałem napisać tę stronę.