Ostatnia weryfikacja tekstu: 22.09.2011

Mam problem. Gdzie szukać pomocy?

Zacznij od dokładnego przejrzenia tej strony. Potem sprawdź następujące adresy:

Google Polska. Wiadomo, wyszukiwarka.

Google Polska, dział linuksowy. Wyszukiwanie materiałów związanych z Linuksem

Czego tam szukać? Szukaj portali na temat dystrybucji, for internetowych, tam znajdziesz najwięcej gotowych odpowiedzi na pytania. Dobrą praktyką jest wpisanie komunikatu błędu, wyskakującego na ekranie lub w konsoli.

Google Polska, wyszukiwanie w linuksowych grupach dyskusyjnych. Szybko i bezboleśnie znajdziesz gotowe odpowiedzi na pytania. Zapytanie należy wpisać przed instrukcją group:pl.comp.os.linux*. Dowiedz się także czym są grupy dyskusyjne.

Wikipedia. Znajdziesz tam głównie opisy programów linuksowych i znaczenia różnych terminów typu "uwagi proszę kierować do /dev/null" :). Warto wspomnieć, że w siostrzanym projekcie o nazwie Wikibooks, można poczytać podręcznik Linuksa i inne ciekawe rzeczy.

Linux w Polsce. Moim zdaniem, ostatnio trochę zaniedbywany serwis, artykuły mocno przestarzałe, ale czasem warto przeczytać. Aktualizacja z 08.07.07 - redakcja ostatnimi czasy prężnie zabrała się za modernizację portalu.

Kanały IRC. IRC to protokół czatowy, który służył 20 lat temu hakerom do komunikacji i służy do dzisiaj, choć znany jest chyba bardziej z blackholingu TP i kontrolowania botnetów. W odnośniku podałem link do bramki WWW serwera Freenode, jednak serwerów jest więcej. Łączymy się z nimi za pomocą klienta np. BitchX, xchat lub konversation. Freenode jest najpopularniejszy i na nim zwykle posiadają kanały deweloperzy najważniejszych projektów. Aby uzyskać listę wszystkich kanałów, wystarczy wpisać /list. Następnie /join #nazwa_kanału. Znajdziemy tam kanały o nazwie linux, archlinux, kde i wiele innych. Odkąd Freenode stało się miejscem nadużyć sieciowych, serwer regularnie skanuje hosty podłączone do serwera, co może objawiać się chwilowymi zawieszeniami sieci i logami z prób skanowania portów. Nie należy się tym przejmować.