Blobwars: Metal Blob Solid

Gatunek

Strzelanka połączona z przygodówką, osadzona w realiach sci-fi.

Grafika

2D SDL

Fabuła

Blobowie byli przyjazną, szczęśliwą rasą. Niczego im nie brakowało. Swoje życie spędzali na wychowywaniu dzieci, zbieraniu wiśni oraz studiowaniu astrofizyki i fizyki kwantowej. Wojny i konflikty zgodnie ze stanem wiedzy Blobów należały dodziedziny mitów i legend. Wielu z nich nie widziało nawet broni, a niektórzy powątpiewali w jej istnienie. Wiedli szczęśliwe życie, które umilało im czyste środowisko, świetny klimat i miejscowości wypoczynkowe.

Zrzut z rozgrywki

Aż tu nagle coś poszło nie tak...

Gdy bomby obcych najeźdźców spadły na planetę Blobów, spełniły się ich najgorsze koszmary...

Blobowie przygotowywali się do wojny.

Zrzut z rozgrywki

Opis rozgrywki

W grze otrzymujemy szereg misji do wykonania, zwykle do wyboru jest kilka różnych plansz. Tutaj wszystkie:

Plansze z Blobwars

Każda misja posiada swój opis, w trakcie gry możemy także obserwować nasze postępy w wykonywaniu kolejnych zadań po włączeniu pauzy: P. Mapa planszy dostępna jest pod TAB.

Plansze z Blobwars

Generalnie cała gra sprowadza się do znajdowania odpowiednich kluczy i kart dostępu, a następnie otwierania nimi kolejnych drzwi i usuwania kolejnych przeszkód, zabijając po drodze obcych. W trakcie gry ratujemy rozrzucone po całej planszy inne "włochate kulki" nazwane MIA (zaginieni w akcji). Natkniemy się tu także na nieco bardziej skomplikowane zagadki logiczne jak przesuwanie kamieni. W grze znaleźć można takie obiekty jak plecak odrzutowy i sztuczne skrzela. Przydadzą się one do wypełnienia zadań, których normalnie nie dałoby się wykonać. Takie zadania znajdują się na prawie wszystkich planszach, więc po ich zdobyciu trzeba jeszcze raz przejść przez większość planszy, aby dokończyć resztę zadań i uratować wszytkich MIA. Klimatyczna muzyka, walki finałowe i sceny przerywnikowe z polskimi tekstami sprawiają, że ta gra to świetna zabawa na długie, zimowe wieczory w towarzystwie solonych orzeszków ziemnych. Po wyłączeniu brutalności i krwi można także dać dzieciom do zabawy.

Ta pasjonująca rozgrywka między Bobem, a liderem Obcych, Galdovem ma swoją kontynuację w trójwymiarze, Blobwars: Blob and Conquer.

Spolszczenie

Gra została w całości spolszczona (oprócz pliku pomocy) przeze mnie. Spolszczenie znajdziesz już dostępne w grze po jej zainstalowaniu z repozytorium (najpewniej pakiet blobwars).

Problemy

Krzaki zamiast polskich liter

System musi mieć locale ustawione na UTF-8. Można to wymusić tymczasowo, uruchamiając grę w terminalu:

Crash

Ponoć gra wysypuje się na Łąki #2 przy wypełnieniu zadania zabicia 15 droidów. Nie udało mi się tego odtworzyć, jeśli ktoś natknie się na ten sam problem, niech spróbuje zdebugować grę przez gdb.