O graniu pod Linuksem

Sam zapalonym graczem nie jestem, więc cudów nie wymagam. Najbardziej lubię stare platformówki z elementami sci-fi. Interaktywna rozgrywka przeciw inteligentnym przeciwnikom (najlepiej ludziom) bywa jednak lepsza niż film. Czy na Linuksie rzeczywiście nie można pograć? Czy działają tylko stare gry? Czy na Linuksa nie ma gier? Przyjrzyjmy się zarzutom najczęściej stawianym Linuksowi przez graczy.

Na Linuksa nie ma gier!

Stwierdzenie bzdurne i niesprawiedliwe, wystarczy przejrzeć katalog na freshmeat, i , aby przekonać się, że tych gier jest jednak całkiem sporo. Istnieje również .

Na Linuksa jest mało gier!

Dzięki emulatorowi środowiska Windows, Wine, można pokusić się o stwierdzenie, że Linux obsługuje tyle samo, jeśli nie więcej gier. Kto wątpi, niech zobaczy i znaczniki jakości tej obsługi. Wine to nie jedyny emulator, istnieją także komercyjna Cedega (specjalnie do gier) i CrossOver Office (specjalnie do MS Office).

Do tego dochodzą emulatory Playstation i innych konsol (osobiście lubię emulować gierki z Pegasusa/NES-a za pomocą FCEU lub netopii).

Na Linuksie nie działają gry!

Na Linuksie gry działają z pewnością lepiej niż na Windows, dzięki lepszemu zarządzaniu pamięcią. Spotkałem się też kiedyś z opiniami, że nawet pod Wine działają lepiej, niż na oryginalnym systemie, pod który zostały napisane. Nie chciało mi się w to wierzyć, dopóki .

Cytat

Gra działa tak szybko, że musiałem zmniejszyć czułość myszy w konfiguracji. Gdy rozwiążę problem z akceleracją myszy, będę sobie mógł przywrócić z powrotem ustawienie High i nauczyć się grać szybciej. Wydaje się, jakby pod biurkiem nagle pojawił się komputer za kilka tys., a nie za 500zł.

Koniec cytatu

Update z 30.08.2010: w Wormsy już nie gram, ale "problemu z akceleracją" nie rozwiązałem. Bo to nie był problem, gra zwyczajnie była tak ustawiona, przyzwyczaiłem się do nowego sposobu poruszania i zwiększyłem czułość myszy. Naprawdę byłem szybszy niż na Windows.

Na Linuksie nie działa akceleracja!

Wszystkie karty graficzne na chipsetach Nvidii są wspierane przez tę firmę i bardzo często w repozytoriach znajdują się gotowe paczki ze sterownikiem. Należy skonsultować się z pomocą konkretnej dystrybucji.

Sterowniki dla chipsetów AMD/Ati są gorsze jakościowo i występują z nimi problemy. Na szczęście po przejęciu Ati przez AMD opublikowano sporo specyfikacji i starsze układy są już wspierane przez otwarte sterowniki. Przed kupnem karty tej firmy należy jednak uważnie zapoznać się z bieżącym wsparciem dla tego modelu.

Na Linuksa nie ma komercyjnych gier!

Oczywiście, że ! Ostatnio miałem też okazję .

Na Linuksa nie ma nowych komercyjnych gier!

I na Windowsa również, bo wychodzą na konsole ;]

A tak poważnie, rzeczywiście, to jest problem. Trzeba odczekać jakiś czas, zanim Wine całkowicie opanuje nową grę lub zanim producent wypuści ją na Linuksa. Bywają także problemy z dystrybutorami, którzy nie udostępniają tłumaczenia, ani pomocy technicznej. Tłumaczenie można jednak zdobyć z wersji windowsowej, a wsparcie na forum.