O stronie

Dla kogo?

Niniejsza strona ma służyć głównie pasjonatom komputerów. Zaprojektowana została z wielką dbałością o szczegóły, wszystkie pojęcia powinny być wyjaśnione przed ich wprowadzeniem, jakość tekstu powinna być na wysokim poziomie. Mimo to, strona tworzona jest w czasie wolnym i zdążyła przejść wiele przeobrażeń, które rozpirzyły początkową koncepcję. Tak czy owak, sposób prezentacji treści ulega co jakiś czas gruntownemu przeglądowi i przebudowie, aby był możliwie jak najlepiej zrozumiały i profesjonalny. A jednak, najnowsze działy, zrodzone w ciężkich bólach, mogą zawierać różne chochliki.

Technologia

Strona została zaprojektowana z użyciem HTML 4.01, CSS 2.1 i PHP 5, z pewnością przejdzie na HTML 5 i CSS 3 (skreślono 23.12.2011). Przy projektowaniu interesowała mnie specyfikacja, nie Internet Exploder. Stworzona od zera w Quancie Plus na KDE 3. Do grafiki posłużył Gimp, Karbon 14 i masa innych drobnych programików. Oparta na sztywnym układzie z uwagi na błędy w Firefoksie 2.0 (jakbym chciał to teraz poprawiać, byłby to już chyba 5 redesing). Kawałek grafiki z górnego bannera jest autorstwa adrielhernandez, cały kod i tekst jest mój. Pięcioletni hosting dzięki uprzejmości świder8814.

W tej chwili strona działa w HTML-u 5, CSS-ie 3 i PHP 5, posługując się semantycznymi tagami w niektórych miejscach, jednak wykorzystuje też właściowości nie będące jeszcze częścią specyfikacji CSS, takie jak text-overflow: ellipsis; czy przeglądarkowe rozszerzenia dla gradientów i płynnych przejść. Dlatego walidator CSS pluje błędami przy sprawdzaniu. Strona wyświetlana będzie średnio poprawnie w IE i innych starych przeglądarkach dzięki zastępczemu tłu zamiast gradientów (bez niego byłaby nieczytelna). W przeglądarkach nieobsługujących tagów semantycznych (Konqueror 4.7) wiele rzeczy jest niepoprawnie pozycjonowanych, jednak strona może być odczytana. W urządzeniach mobilnych strona działa mniej więcej poprawnie, na operze mini bez widoku mobilnego może zabraknąć pamięci.

Po co?

Żeby mieć argument pomocniczy w sądzie jak mnie przymkną za jakiś przekręt.

Czemu tu nie ma reklam?

Przy ~ 1000 odwiedzin miesięcznie nie opłaca się zaśmiecać strony.

Masz jakieś statystyki?

Zobacz linux-porady.info/stats

Czemu BETA? Jakie plany na przyszłość?

Przede wszystkim do każdego nagłówka na podstronach musi być bezpośredni dostęp, na przykład taki: http://linux-porady.info/strony/metatekst/o_stronie#Czemu BETA? Jakie plany na przyszłość?

Nie będę tego robił ręcznie, muszę więc napisać jakiś skrypt, a na razie mi się nie chce :P

~ Skreślono 31.08.2010

Kolejna sprawa to skórki i kontrastowe style dla niepełnosprawnych.

Gdy dwa pierwsze podpunkty będą spełnione, mam plan na zwielokrotnienie oglądalności (bez szarchrajstw ;) )